معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)

شهرستان گرمی یکی از شهرهای استان اردبیل است که مساحتی در حدود ۱۷۲۵ کیلومترمربع دارد و تاریخ آن آمیخته با منطقه مغان است. کشف حجاری‌های روی سنگ‌های باستانی، همچنین قبرهای مربوط به دوران مختلف نشان دهنده تاریخ کهن این شهر است. اما دوره تحولات جدید شهر را می‌توان به سال ۹۰۰ ه.ق و دوران صفویه نسبت داد که در آن زمان طوایف مختلفی به محل فعلی شهر مهاجرت نمودند و زندگی جدیدی را در آن آغاز کردند.

pop 300x300 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)

در عصر معاصر نیز این شهر تغییر و تحولاتی را پشت سرگذشت، در سال ۱۳۵۵ به مرکز شهرستان تبدیل شد و در سال ۱۳۷۰ نیز دو شهر بیله سوار و پارس آباد از آن جدا شدند و هر کدام به شهرستان‌های مستقلی تبدیل شدند. شهر گرمی از شمال با شهرهای بیله سوار و پارس آباد، از غرب با کلیبر، از جنوب با مشگین شهر و از شرق با جمهوری آذربایجان همسایه است. جمعیت شهرستان چیزی در حدود ۹۰ هزار نفر است که ۱۰۰% آن‌ها شیعه هستند و به زبان ترکی صحبت می‌کنند.

 

طول جفرافیایی عرض جغرافیایی
۴۷٫۹۲۷۷° E ۳۹٫۰۳۷۲° N

 

 

awqe 300x213 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)

متأسفانه در این شهر هتل خاصی وجود ندارد اما مسئولان از تصمیم برای ساخت یک هتل در بلوار دکتر امینی هستند. شهر گرمی دارای ۳ دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد و علمی کاربردی است که روی هم بیش از ۷۰۰۰ دانشجو دارد.


آب و هوای شهرستان گرمی

آب و هوای این شهرستان نیمه خشک است و تابستان‌های نسبتاً گرم با متوسط ۳۰ درجه و زمستان‌های سرد با متوسط -۱ درجه را تجربه می‌کند و متوسط میزان بارش آن به ۶۰۰ میلی‌متر در سال می‌رسد که بهترین زمان سفر به آن از شهریور تا اواخر آبان است.

چگونه به گرمی برویم؟

  • تهران – قزوین – زنجان – اردبیل – گرمی (۷۰۰ کیلومتر – ۸ ساعت)
  • اردبیل – گرمی (۱۱۰ کیلومتر – ۲ ساعت)
  • رشت – خلخال – اردبیل – گرمی (۳۷۰ کیلومتر- ۶ ساعت)
  • تبریز- مشگین‌ شهر – گرمی (۲۷۰ کیلومتر – ۴ ساعت)

جاذبه های دیدنی شهرستان گرمی

هوای مه آلود همراه با آبشارهای مه و محبوس شدن مه در میان کوه ها به مدت زمان حدود ۳ ماه در سال، از جمله جاذبه های بی نظیر این شهرستان شمال غربی ایران است. برای دیدن منظره دریاچه می توانید به مسیر قدیمی لنگان – بیلداشی – گرمی رفته یا به کوهستانهای اطراف سفر نمایید. همچنین باد نسبتاً ملایم دائمی ضمن اینکه آب و هوا را متبوع می‌سازد، می‌تواند زمینه سازی برای توسعه ورزشهای هوایی باشد.

دریاچه سد گیلارلو

در روستای خان کندی شهرستان گرمی یک دریاچه زیبا وجود دارد که از ذوب شدن برف کوه قبله داشی پدید آمده است، همچنین دریاچه دیگری در فاصله ۵ کیلومتری مرکز شهر در روستای گیلارلو وجود دارد که دومین دریاچه بزرگ استان اردبیل محسوب می‌شود. در کناره رود ارس منطقه‌ای ۷ کیلومتری و محافظت شده‌ای قرار گرفته که به خاطر وجود جانداران ارزشمند منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

wfcvbdfg 300x225 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)

65a65d 300x198 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)


 چشمه‌ها

دو چشمه به نام‌های خان بولاغی و داشلی بولاغی در روستاهای این شهر وجود دارد که آب وظیفه تأمین آب بیشتر روستاهای شهرستان را بر عهده دارند و در گذشته نیز محل استراحت عشایر بوده است. برخی از مردم محلی اعتقاد دارند که آب این چشمه‌ها شفا بخش است و برای امراض پوستی و استخوانی مفید است.


رشته کوه‌ها

در شهرستان گرمی رشته کوه‌های زیبایی از جمله کوه‌های خروسلو داغ که در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر قرار دارد که دشت مغان را از منطقه انگوت و اجاروت جدا می‌سازد. رشته کوه‌های صلوات داغ نیز که مشکین شهر را از مغان جدا می‌سازد یک رشته کوه کم ارتفاع است که بلندترین بخش آن به ۲۵۰ متر می‌رسد و حدود ۴۶ کیلومتر طول دارد.کوه دیگری که از خط مرزی ایران و آذربایجان می‌گذرد حدود ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد و در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر واقع شده است.

6546sd4f 300x188 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)


روستاهای گردشگری

در شهرستان گرمی روستاهای فراوانی برای گردش و تفریح وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به روستای خان کندی، روستای قلعه برزند، روستای آزادلو، روستای تولون، روستای شاه تپه سی و روستای اینی است که هر کدام دارای مناطق زیبایی طبیعی، دشت‌ها، کوه‌ها، رودها و چشمه‌های زیبایی هستند که از بودن در آن می‌توانید لذت ببرید. همچنین در این روستاها چندین زیارتگاه مربوط به امام زادگان نیز وجود دارد.

awdawd 300x169 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)


 

sdfsdf 300x200 - معرفی کامل شهرستان گرمی(مغان)


اماکن اقامتی

امکانات اقامتی شهرستان محدود به ۲ مهمانپذیر می‌باشد اما در فصل گردشگری امکانات برخی دستگاه‌های دولتی نیز به اقامت گردشگران تخصیص می‌یابد.

 

منابع:

-مغان اینفو

-ویکی پدیا

-سایت تحقیق و مقاله های دانش آموزی