راهنمای کامل سفر به شهر چشمه های جوشان مشگین شهر

 

مشگین شهر یکی از شهرهای گردشگری استان اردبیل است که ۱۸۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و با شهرهای مغان، اردبیل و اهر هم مرز است. جمعیت مشکین شهر حدود ۷۰ هزار نفر است و فاصله‌ای ۹۰ کیلومتری با اردبیل دارد.

این شهر یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان انگور در خاورمیانه است و محصولات کشاورزی دیگری مانند سیب، برنج، هلو، شلیل و خربزه در این شهر کشت می‌شود اما عسل سبلان معروف‌ترین محصولی است که شما می‌توانید به عنوان یک سوغات از این شهر با خود به دیارتان ببرید. هنرهای دستی مانند جاجیم، قالی بافی، گلیم بافی و سفالگری نیز هنوز در این شهر رونق دارد. اما این شهر به خاطر وجود چشمه‌های آب‌درمانی، ساختمان‌های تاریخی و پل معلق مشکین شهر توانسته رونق فراوانی در بخش گردشگری پیدا کند.

وجه تسمیه

نام قدیمی و اصلی شهر خیاو است.

شهر خیاو (خیوو=Xiyov یا خیاو=Xiyav) در دوره‌هایی در تاریخ اسلام، میمند نام داشته. در روزگار سلجوقیان و اتابکان آذربایجان آن را وراوی می‌نامیدند. در سال ۱۰۶۴ میلادی بعد از حمله سلطان آلپ‌ارسلان به گرجستان و تسلیم شدن حاکم آنجا، بعضی امرای گرجستانی اسیر و سپس مسلمان شدند. یکی از این امرا بیشکین بود که سلطان آلپ‌ارسلان این شهر را به وی بخشید و بعد از آن به نام وی خوانده شد.این نام بعدها توسط مردم محل به صورت میشگین تلفظ شد. در دوره حکومت رضاشاه، در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، به فرمان وی نام خیاو به مشگین‌شهر تغییر یافت.ریزآبه‌های سبلان (ساوالان) به سوی خیاو می‌آیند و این منطقه سفره‌های زیرزمینی خوبی دارد. واژه خیاو در زبان‌های ایرانی حالت محل پرآب و پردرخت و محل گذر از میان آب و درخت را تداعی می‌کند. رودخانهٔ مشگین‌شهر که امروزه قره‌سو نام دارد نیز در قدیم اندرآب نام داشته.

 


چطور به مشگین شهر برویم؟

برای رفتن به مشگین شهر ابتدا باید وارد استان اردبیل شوید سپس از طریق جاده اردبیل – مشگین شهر با گذراندن ۹۰ کیلومتر در طول ۱:۳۰ ساعت  به این شهر برسید. اگر از تهران به سمت استان اردبیل و مشگین شهر حرکت کنید بایستی از شهرهای زیر عبور کرده تا به مقصدتان برسید.

تهران – کرج – قزوین – تاکستان – ابهر- زنجان – اردبیل – مشگین شهر (۶۸۰ کیلومتر- ۸ ساعت)

و اگر هم از دوستداران و عاشقان طبیعت هستید می‌توانید از جاده رویای اسالم به خلخال و یا گردنه زیبای حیران (آستارا به اردبیل) وارد استان اردبیل شود. هر چند که راه کیلومترها دور خواهد شد ولی لذت دیدن طبیعت ناب، سختی سفر را کم خواهد کرد.


همانطور که گفتیم مشگین شهر از شهرهای گردشگری استان اردبیل است که نیاز به معرفی بیشتر برای مسافرین و طبیعت گردان دارد. آثار فراوان طبیعی و تاریخی می‌تواند این شهر را به یکی از نقاط قوت استان تبدیل کند. در ادامه به بررسی برخی از این آثار خواهیم پرداخت.

۱-محوطه باستانی شهر یری (یئری)

در فاصله ۳۷ کیلومتری مرکز شهر یک محوطه باستانی ۸ هزار سال وجود دارد که شامل ۲۸۰ قطعه سنگی با نقوش شبیه به انسان و ارتفاع ۶۰ تا ۳۶۰ سانتی متری است. همچنین قبرهای مربوط به عصر آهن وجود دارد. همچنین در نزدیکی این محل غاری به نام قاراکوهیل وجود دارد که آثاری از زندگی گذشتگان در آن مشاهده شده است.

 

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ ۲ کیلومتری روستای پیرزمیان (فاصله محوطه از مشگین شهر ۳۷ کیلومتر، از اردبیل ۶۵ کیلومتر)

۲-پل معلق مشگین شهر (Meshginshahr suspension bridge)

این پل فوق‌العاده زیبا در دامنه سبلان و بالای دره خیاوچای قرار گرفته و طول آن ۳۶۵ متر و در ارتفاع ۸۰ متری قرار دارد و ظرفیت حظور ۳۰۰۰ نفر به طور هم‌زمان را دارد و یک زیپلاین جذاب با ۳ خط در کنار آن وجود دارد.

 • آدرس: استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ جاده موئیل ـ پشت بیمارستان ولیعصر (عج)

۳- کهنه قلعه

اینجا یک قلعه باستانی روی تپه‌ای در منطقه گردشگری خیاوچای قرار دارد و در پلانی به صورت ذوزنقه ساخته شده است. گفته می‌شود بنای اصلی آن حدود ۳۳۷ میلادی در زمان ساسانیان ساخته شده و حتی در دوران پهلوی به صورت پادگان نظامی استفاده می‌شد. در این قلعه یک سنگ نوشته مربوط به شاپور دوم ساسانی قرار دارد که از تاریخ این قلعه صحبت می‌کند.

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ دروازه اردبیل (خروجی شهر به طرف قره درویش) ـ جنب اورژانس

۴-کاروانسرای قانلی بولاغ

در شرق مشگین شهر یک روستا به نام قانی بولاغ وجود دارد که یک کاروانسرای قدیمی مربوط به دوران صفوی در آن قرار گرفته است. مساحت بنا در حدود ۲۰۲۴۷ متر مربع بوده و دارای ۲۴ اتاق و ۸ شترخانه است. احتمالاً در زمان رونق جاده ابریشم این کاروانسرا به شدت مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ شهر رضی ـ روستای سرباز وطن (فاصله از مشگین شهر ۷۵ کیلومتر)

۵-بقعه شیخ حیدر

این بقعه متعلق به دوران صفویه است و متعلق به پدر شاه اسماعیل اول یعنی شیخ حیدر که به شکل ۱۲ ضلعی ساخته شده است. در این بقعه آیاتی از سوره فتح با خط کوفی نوشته شده و در زیرزمین آن ۶ قبر وجود دارد. برخی از مورخین آن را به دوره صفویه نسبت دادند اما اخیراً کارشناسان اعلام کرده‌اند که ساخت بنا متعلق به ۷۳۱ هجری قمری است.

 

۶- اکوکمپ دورنا

در منطقه گردشگری ملک سویی سرمایه گذاران خصوصی یک منطقه ۵ هکتاری را با طراحی سنتی و آماده پذیرایی از گردشگران کرده‌اند که در آن سوئیت، رستوران، آلاچیق‌های عشایری، امکانات اسب سواری، دوچرخه سواری، اسکی و … . وجود دارد.

 • آدرس: این مجموعه در ۱۶ کیلومتری جنوب مشگین شهر، فرعی جاده قینرجه به روستای دیزو و کمی بالاتر از آن روستا قرار دارد.

۷-آبگرم مجتمع آب‌درمانی آیقار قینرجه

این چشمه آب گرم به عنوان دومین چشمه آب گرم داغ جهان با ۸۴ درجه سانتی گراد است که در دل کوه‌ها جای گرفته و وجود گوگرد بالا در آب، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌ مزمن آن را به شهرت رسانده است و دبی آب آن ۹ لیتر در ثانیه است.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ منطقه گردشگری قینرجه (فاصله از مشگین شهر ۱۵ کیلومتر)
 • شماره‌های تماس:۰۹۱۴۳۵۵۸۱۷۳ ـ ۰۹۱۴۱۵۱۳۵۴۸

۸- آبگرم آخار باخار دودو

آب این چشمه جز آب‌های معدنی  کلروسولفات و بیکربنات دار است که به درمان بیماری‌های مفصلی حرکتی کمک فراوانی می‌کند.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ مسیر گردشگری قینرجه ـ بالاتر از منبع آب (فاصله از مشگین شهر ۱۲ کیلومتر)
 • شماره‌های تماس:۰۹۱۴۴۵۲۹۱۷۶

۹-آبگرم قوتور سوی

آب این چشمه ۴۲ درجه سانتی گراد است و در فاصله ۴۵ کیلومتری مرکز مشکین شهر قرار گرفته است و آب آن از جمله آب معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است و در دهکده اطراف آن تمامی امکانات رفاهی وجود دارد.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود (فاصله از مشگین شهر ۴۵ کیلومتر)

۱۰-جاده توریستی هریس – مشگین شهر

همیشه به یاد داشته باشید که از مسیر سفر لذت ببرید. پیچ و خم جاده و دیدن مناظر طبیعی شاید از خود مقصد هم جذاب تر باشند. جاده زیبا و توریستی هریس – مشگین شهر یکی از این مسیرهاست که می توانید در آن اکسیژن خالص تنفس کنید. این جاده از میان جنگل‌های ارسباران عبور کرده و از مسیرهای متصل کننده سه شهر هریس، سراب و مشگین شهر محسوب می‌گردد. لازم به ذکر است این جاده را هم می‌توان جز جاذبه های گردشگری مشگین شهر در نظر گرفت و هم شهر هریس. در کل همه جای ایران سرای من است.برخی از رستوران‌های مشکین شهر

رستوران ایکی قارداش

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، ۵ کیلومتری جاده گردشگری موئیل ـ قینرجه
 • تلفن تماس رستوران: ۰۴۵۳۲۵۰۴۳۴۵ ـ ۰۴۵۳۲۵۰۴۳۴۶

رستوران صدف

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان ابوذر
 • تلفن تماس رستوران: ۰۴۵۳۲۵۴۱۷۵۵

رستوران باغ ال آی

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان دکتر بهشتی (ششم بهمن)، روبروی اداره آب و فاضلاب
 • تلفن تماس رستوران: ۰۹۱۴۳۵۴۱۲۳۷

رستوران الیزه

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، بالاتر از میدان سبلان، خیابان چشم انداز (جنب پارک جنگلی)
 • تلفن تماس رستوران: ۰۴۵۳۲۵۵۱۱۵۵

رستوران باغچه سبز

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، ۵ کیلومتری جاده اهر
 • تلفن تماس رستوران: ۰۹۱۴۱۵۹۰۶۹۰

رستوران توحیدی

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان باهنرجنوبی (اکبرلو)، خیابان جمهوری، روبروی آژانس ملت
 • تلفن تماس رستوران: ۰۴۵۳۲۵۴۳۱۹۹

برخی از هتل‌های مشکین شهر

هتل آران

این هتل سه ستاره، در مرکز مشگین شهر در دروازه اردبیل، نزدیک به کهنه قلعه قرار گرفته است. هتل آران ۶ طبقه بوده و داری دو طبقه اقامتی و ۱۶ واحد سوئیت با تسهیلات رفاهی مطلوب و مناسب می‌باشد. از امکانات هتل می‌توان به رستوران و تالار پذیرایی، پارکینگ، لابی (با اینترنت)، نمازخانه، آسانسور و سایر امکانات مورد نیاز اشاره نمود.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، دروازه اردبیل (خروجی شهر به طرف قره درویش)، روبروی پارک فدک
 • تلفن تماس و رزرو هتل: ۰۴۵۳۲۵۴۴۶۴۴

هتل ساوالان

این هتل دو ستاره بوده و دارای دو طبقه اقامتی با ۱۹ واحد اتاق و سوئیت می‌باشد. هتل ساوالان دارای امکاناتی نظیر تالار پذیرایی با ظرفیت ۳۵۰ نفر، رستوران با لژ خانوادگی، پارکینک اختصاصی و سایر نیازمندی‌های لازم می‌باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، جنب پارک شهر، روبروی پادگان شهید بیگلری
 • تلفن تماس و رزرو هتل: ۰۴۵۳۲۵۳۶۰۰۳

هتل آپارتمان دورنا

این هتل دارای چندین اتاق و سوئیت مدرن (دو الی ۶ تخته) بوده و مجهز به امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، لابی (مجهز به اینترنت)، نمازخانه، تاکسی سرویس، پارکینگ و سایر نیازمندی‌ها می‌باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان سعدی، نرسیده به چهارراه موئیل
 • تلفن تماس و رزرو هتل: ۰۴۵۳۲۵۲۵۷۱۶

هتل آیقار

این هتل دارای ۲۰ اتاق (دو الی سه تخته) با امکانات رفاهی لازم، در دو طبقه بوده و با توجه به قرار گیری در خیابان اصلی شهر، نزدیک به اماکن گردشگری، مراکز خرید، درمانگاه‌ها، داروخانه‌ها، کافی نت‌ها، پلیس و… می‌باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، پایین‌تر از چهارراه امام، جنب کهنه بازار
 • تلفن تماس و رزرو هتل: ۰۴۵۳۲۵۲۷۸۷۸

هتل آپارتمان آریس

این هتل داری اتاقهای تک خوابه، دو خوابه و خانوادگی با تمامی امکانات لازم بوده و مجهز به مرکز خرید (بازار بزرگ آریس)، شهربازی، پارکینگ، رستوران، کافی شاپ و … می‌باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، بالاتر از میدان آزادی، طبقه سوم مجتمع تجاری و رفاهی آریس
 • تلفن تماس و رزرو هتل: ۰۴۵۳۲۵۲۹۶۰۰ الی ۰۴۵۳۲۵۲۹۶۰۴

مراکز درمانی مشگین شهر

در هر سفر آگاهی از مراکز درمانی شهر مقصد یکی از موارد ضروری است که مسافرین محترم بایستی آن را در نظر بگیرند. اگر قصد سفر به شهر مشگین شهر را دارید با مراکز درمانی آن آشنا شوید.

درمانگاه تخصصی مشگین شهر

 • آدرس : مشگین شهر – خیابان امام خمینی (ره) دروازه اردبیل – کد پستی ۵٨١٩١-۵۶۶١٨
 • تلفن : ٣٢۵۴٠٠۵٨- ٠۴۵

بیمارستان ولیعصر(عج) مشکین شهر

 • آدرس : اردبیل – شهرستان مشگین شهر – جاده موئیل – خیابان سعدی – بالاتر از میدان دادگستری – بیمارستان ولیعصر
 • تلفن : ۰۴۵۳۲۵۳۰۹۰۸

منبع:

مجله اینترنتی ستاره