برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

 

برنامه صعود به قله سبلان(ساوالان) که توسط یک تیم اصفهانی تدارک دیده شده است نکات بسیار جالبی داره و خواندش خالی از لطف نیست. دی این پست مطالب این تیم بدون دخل و تصرف منتشر می کنیم

 

برنامه تیم اصفهانی برای صعود به قله سبلان

الف – مشخصات کلی برنامه :

عنوان برنامه :  صعود به قله سبلان (بام آذربایجان)

نام منطقه : استان اردبیل ، مشگین‌شهر ( ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی ) .

ارتفاع محل: مبدا صعود ۲۷۰۰ متر  تا   قله ۴۸۱۱ متر

مسیرهای حرکت : 

مسیرهایی که ما از آن گذشتیم به شرح زیر است:

اصفهان ،  دلیجان ، سلفچگان ، بوئین زهرا ، قزوین ، اردبیل ، مشکین شهر  ، لاهرود ، شابیل ، قله

بهترین مسیر صعود قله : 

صعود به قله سبلان از جبهه اصلی (شمالی) ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی، صعود تابستانه را در چند ساعت (صبح تا ظهر) انجام می‌دهند. جبهه جنوبی سخت‌ترین راه صعود به این قله می‌باشد که از سنگ‌های بزرگ تشکیل شده‌است. پیست اسکی آلوارس که یکی از مجهزترین پیست‌های اسکی ایران است در این مسیر قرار دارد.

به طور کلی سه مسیر اصلی برای صعود به این قله وجود دارد :

۱_مسیر صعود از جبهه شمال شرقی:

آبگرم شابیل از گذشته به عنوان مبدأ صعود مطرح بوده و با وجود راه ماشین رو تا پناهگاه ، به مسیر اصلی صعود تبدیل شده است. برای رسیدن به آبگرم شابیل باید از شهر لاهرود واقع در جاده اردبیل به مشکین شهر به سمت جنوب پیش رفته و با گذر از کناره دره بسیار زیبای شیروان دره به شابیل رسید. مسافت شابیل تا پناهگاه را می توان با لندرورهای کرایه ای (در مدت حدود نیم ساعت) و یا پیاده (در مدت سه الی چهار ساعت) طی کرد.

رایج ترین مسیر برای صعود به کوه ساوالان ، مسیر پناهگاه شمال شرقی است. این مسیر برای کوهنوردانی که اولین صعودشان بوده و راهنما هم ندارند بهترین مسیر می باشد. چون وجود راه اتومبیل رو تا پناهگاه سبب شده اغلب کوهنوردان نا آشنا به محل ، به راحتی خود را به پناهگاه برسانند و از طرف دیگر مسیر پناهگاه تا قله کاملاً پاکوب بوده و مشخص است و در بیشتر قسمت های مسیر پرچم های راهنما هم وجود دارد.

برای رسیدن به پناهگاه می توان از مسیر دیگری هم استفاده کرد که زیباتر و خلوت تر از مسیر شابیل می باشد. برای صعود به پناهگاه از این مسیر باید قوتورسویی را به عنوان مبدا حرکت انتخاب کرد. قوتورسویی آبگرم بسیار جالب و کم نظیری است که در نزدیکی شابیل قرار دارد. قبل از رسیدن به خود قوتورسویی و وقتی جاده به طرف شمال پیچیده و از سبلان دور می شود، باید از اتومبیل پیاده شده و وارد دره قوتورسویی شده و در مسیر جنوب و به طرف سبلان حرکت کرد. این دره بسیار زیبا بوده و علاوه بر سرسبزی دارای آبشاری جالب نیز می باشد. چشمۀ گوگرد داری هم ، با آبدهی بالا ، درون دره وجود دارد که برخلاف قوتورسویی ، آب آن سرد بوده و در نوع خود جالب است . پس از حدود نیم ساعت پیاده روی در داخل دره به چشمه کوچکی خواهید رسید که در طرف راست رودخانه قرار دارد. در این نقطه باید در جهت غرب از دره خارج شوید و از چند سربالایی بالا رفته و بطرف چپ قله حرکت کنید تا پناهگاه رویت شود. این مسیر هم ازقوتورسویی تا پناهگاه نیاز به حدود چهار الی پنج ساعت پیاده روی خواهد داشت. از پناهگاه تا قله بسته به سرعت حرکت چهار الی پنج ساعت کوهپیمایی نیاز خواهد بود.

۲_ مسیر صعود از جبهه جنوبی:

پیست اسکی آلوارس مبدأ صعود، از جبهه جنوبی می باشد. پیست اسکی آلوارس از سرعین حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و راه آن آسفالت می باشد. قبل از رسیدن به پیست اسکی تقریبا ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر مانده به پیست اسکی آلوارس ، در سمت چپ ، راه شوسه عشایر به چشم می خورد که در امتداد کوه بالا رفته.  مسیر را می توان با ماشین شاسی بلند در حدود ۲۰ دقیقه ، تا محل چای گوزی که اولین چادر عشایرنشین موجود در مسیر ، که به علی اوباسی ، شناخته می شود و در این محل قرار دارد ،طی کرد و پیاده حدوداً ۲ ساعت زمان می برد. البته در مسیر جبهه جنوبی هیچ پناهگاه یا جان پناهی وجود ندارد و بایستی برنامه صعود طوری تنظیم شود که بتوان در کنار چادرهای عشایر شب را سپری کرد. از کنار چای گوزی مسیر اصلی صعود ، شروع می شود که دو مسیر جهت رسیدن به قله وجود دارد که مسیر اول از منطقه قره مسجد می گذرد و بیشتر صعودها از این مسیر می باشد و تا قله بسته به سرعت حرکت ۵ الی ۶ ساعت کوه پیمایی نیاز خواهد بود.

۳_ مسیر صعود از جبهه غربی:

برای صعود از این مسیر نیز می توان از شابیل شروع به حرکت نمود و پس از عبور از چادرهای عشایر خاوندی، از سمت غرب قلۀ یاپراق ، از روی یال و با استفاده از مسیر پاکوب به جانپناه غربی در ارتفاع ۴۲۰۰ متر رسید. ادامه مسیر نیز تا قله پاکوب بسیار مشخصی دارد و پیمایش آن حدود ۲ ساعت زمان نیاز دارد.در جبهۀ غربی قله سلطان (بلندترین قله کوه سبلان ) و در کنار جانپناه، سنگی به شکل عقاب به نام قارتال (در ترکی آذربایجان به معنی عقاب) قرار دارد که در طول زمان به نماد سبلان تبدیل شده ‌است. این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است.

بهترین فصول صعود قله :   تابستان (مرداد و شهریور ماه )

برای دستیابی به این قله ، در فصول مختلف سال می توان برنامه ریزی نمود ، که در هر فصلی دارای جاذبه خاصی است. که ما تابستان زیبا را انتخاب کرده ایم، یخ دریاچه ‌ای که در بالای مخروط آتشفشان اصلی سبلان قرار دارد، در ماه ‌های مرداد تا اواسط شهریور ذوب می شود و مرتفع ‌ترین دریاچه آتشفشانی جهان را تشکیل می‌ دهد.

تاریخ اجراء : ۲۰ ، ۲۱ و ۲۲/۰۶/۹۲

مدت برنامه :    ۳ روزه

نحوه اجرا(مستقل یا مشترک) : مستقل

مبداء حرکت :  اصفهان

ساعت و تاریخ حرکت :  روز سه شنبه ۱۹/۰۶/۹۲ ساعت ۲۱:۰۰

فاصله تا مقصد از لحاظ زمانی و مسافت :

شهرستان مشکین شهر در شمال غربی‌ ایران  و در ۸۳۹ کیلومتری تهران واقع شده است . این شهر در ۹۰ کیلومتری شهر اردبیل و در مسیر تبریز به مغان واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۶۲۵ متر است.

متاسفانه مشکین شهر فاقد فرودگاه می باشد و نزدیکترین فرودگاه به مشکین شهر در شهر اردبیل واقع شده است و حدود ۱۰۰ کیلومتر با مشکین شهر فاصله دارد. بهترین راه برای مسافرت به مشکین شهر استفاده از وسائل نقلیه شخصی یا عمومی است. زمان مسافرت از اصفهان به مشکین شهر  با اتوبوس حدود ۱۳ ساعت ( بدون زمانهای توقف و استراحت ) میباشد. از مشکین شهر تا لاهرود حدود ۴۰ دقیقه و از لاهرود تا شابیل حدود ۱:۳۰ تا ۲ ساعت میباشد. مدت زمان لازم از شابیل تا پناهگاه هم در صورت استفاده از لندرور ، حدود ۵۰ دقیقه میباشد.

زمان و مسافت طی شده  برای محلهایی که وسیله نقلیه عبور نمیکند یا نیاز به وانت است :

از شابیل تا پناهگاه را به دو صورت میتوان پیمود :

الف) حرکت از شابیل ، با لندرور به سمت پناهگاه: هر لندرور گنجایش ۶ نفر با کوله را دارد. جاده تا پناهگاه خاکی و دارای ناهمواری و دست اندازهای زیادی است.

ب) مسیر کوهپیمایی تا پناهگاه : حدود ۴ ساعت با کوله سبک میتوان پیمود ( توجه: درصورت حرکت زیگزاگی ، این مسیر شیب ملایم و آسانی دارد ).

از پناهگاه تا قله ( بدون زمانهای استراحت و خواب) حدود ۴ تا ۵ ساعت پیاده روی مداوم و با سرعت معمولی  زمان میبرد.

توجه: زمانهای ذکر شده برای پیاده روی با سرعت معمولی و در شرایط آب و هوایی خوب میباشد و این زمان میتواند برای شرایط هوایی نامساعد و مه آلود و دیگر سرعتهای پیمایش متفاوت باشد.

نحوه دستیابی به منطقه ( وسیله نقلیه عمومی ) : 

از شهر اردبیل تا شابیل را میتوان با تاکسی پیمود. این فاصله در حدود ۱۰۰ کیلومتر است.

نوع وسیله نقلیه حرکت :  اتوبوس  

ب –  نام مسئولین و اعضای شرکت کننده :

سرپرست :   آقای حمیدرضا احسنی       

کمیته فنی :  آقای عباسعلی نصر

کمیته تدارکات :  آقایان  علیرضا بهرادپور  ، محمدمهدی سالک ، رسول اصغری   

بهداشت و کمکهای اولیه :   آقای رسول قاسمی            

عکاس و فیلمبردار : آقایان عباس نادری و  محمدرضا خسرویان ، حسن احمدپور

نویسنده گزارش :  اکبر پژوهان

راهنما :  آقای عباس نادری

ج – سیمای جغرافیایی منطقه :

کوهها مظهر شکوه ، پایداری و عظمت هستند ولی بعضی کوهها مقدس اند و جاودانه . سبلان از رشته کوه های مرتفع ایران است که در شمال غربی ایران و در استان اردبیل قرار دارد. کوه آتشفشانی سبلان در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشکین شهر قرار دارد. این قله، سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیر فعال می باشد. ارتفاع قله این کوه ۴۸۱۱ متر از سطح آب های آزاد می باشد و در بالای آن دریاچه ای قرار دارد که نماد و نشانه قله سلطان می باشد. سبلان در میان ترک زبانان محلی ایران “ساوالان” و در میان تالشی ها “سَوَلون” خوانده می شود. این کوه مانند دماوند و تفتان آتشفشانی است، ولی از آنجا که در زمان فوران ، مواد مذاب از چند نقطه خارج شده ‌اند، کوه به صورت یک مخروط کامل نیست؛ به همین دلیل علاوه بر قله اصلی سبلان به ارتفاع ۴۸۱۱ متر که به آن سلطان ساوالان می گویند، ۲ قله فرعی کسره داغ  و  هرم داغ به ارتفاع ۴۴۰۰ متر نیز به وجود آمده‌ اند. سبلان در وسط مثلثی فرضی قرار دارد؛ مثلثی که از اتصال ۳ شهر اردبیل در شرق، مشکین ‌شهر در شمال غرب و سراب در جنوب غربی به وجود می ‌آید.  اگر چه ارتفاع بلندترین نقطه این کوه از دماوند کوتاه ‌تر است، ولی مساحت قاعده سبلان چند برابر بیشتر از دماوند بوده و چندین هزار کیلومتر مربع را شامل می شود. خوب است بدانیم که این بزرگی جثه تاثیر زیادی در آب و هوای منطقۀ شمال شرق ایران دارد.

ساوالان:

معنی کلمه ساوالان که از دو کلمه ساو (باج) و آلان (گیرنده) تشکیل شده است، باج گیرنده می باشد. در برخی نوشته ها معنی ساوالان را گیرنده آب (سوالان) یا گیرنده صدا عنوان کرده اند. در منابع فارسی ساوالان با نام سبلان شناخته می شود که آن را از باران بزرگی به نام سبل می دانند. کوه آتشفشانی ساوالان در طول جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۰ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۸درجه و ۱۷دقیقه شمالی قرار گرفته ‌است. رشته کوه سبلان از دره قره سو در شمال غرب اردبیل و در جهت شرقی و غربی به طول ۶۰ کیلومتر و عرض ۴۵ کیلو متر تا کوه  قوشا داغ  اهر  ادامه می یابد، سطحی که بوسیله آن در آذربایجان اشغال شده است حدود ۶۰۰۰ کیلو متر مربع می باشد و در دامنه های خود  سه شهر زیبا یعنی سراب، اردبیل و مشگین شهر و بیش از ۱۰۰۰ آبادی را جای داده است. از نظر زمین شناسی ساوالان دو مرحله آتشفشان عمده داشته است. فعالیت قدیمی از (ائوسن) شروع گردیده ولی آنچه که کوه سبلان را بوجود آورده در مرحله دوم ( پلیوسن – کوارتنر ) شروع به فعالیت نموده و تا عصر بعد از آخرین یخبندان هم ادامه داشته است.

گدازه های آتشفشان ساوالان مساحتی معادل ۱۲۰۰ کیلومتر مربع را اشغال نموده‌اند.  قله سبلان در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ است و از دیواره های جنوبی و جنوب غربی آن رودهای اهرچای و آجی چای جریان دارند که به رود ارس و دریاچه ارومیه می ریزند. در کوه سبلان، محل هایی دیده میشود که برف دایمی و یخچال جاودانه دارند و علت آن بارندگی به نسبت زیاد و ارتفاع نقاط است. حدود برفهای دایمی سبلان از ۴۰۰۰ متر تا ۴۱۰۰ متر دامنه شمالی است که آثار یخچال قدیمی نیز در این حدود به خوبی دیده می شود.

آتشفشان سبلان:

آتشفشان سبلان از نوع آتشفشان نقطه ای و مخروط مختلف است که از نظر ساختمان و حجم، شبیه آتشفشانهای قاره ای ولی از نظر ترکیب شیمیایی شباهتی با انواع حاشیه قاره ای ندارد. ارتفاع آتشفشان سبلان از سطح دریا ۴۸۰۰ متر و گدازه ی آن مساحتی معادل ۱۲۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد.

قلل ساوالان:

سلطان: قله اصلی یا آتشفشان ساوالان که یکی از زیباترین قلل آتشفشانی ایران و جهان که به آن لقب «سلطان» داده اند بلندترین نقطه آذربایجان (۴۸۱۱ متر) و پس از دماوند، دومین قله آتشفشانی خاموش معروف ایران است. قله سلطان به شکل مخروط زیبایی است و حدود پنج کیلومتر مربع مساحت دارد. دهانه آتشفشان خاموش آن، در جنوب شرقی قله و در داخل این دهانه دریاچه ای با محیط بیضی شکل وجود دارد. سنگ معروف محراب در قسمت شمالی قله سلطان و در مسیر جبهۀ شمال شرقی واقع است که در کتاب معجم البلدان به قبور حضرت حامد (گائوماته زرتشت) و حضرت هودپیامبر (سپیتمه جمشید) در زیر این سنگ اشاره شده است. گویند سنگ محراب  محل عبادت زرتشت بوده است.

هرم داغ: که‌‌‌ نوکی تیز و غیرقابل صعود دارد . دومین ناحیه مرتفع ساوالان بعد از سلطان، ستیغ بزرگی است که به نام هرم داغ یا سبلان کوچک شناخته می شود. هرم داغ شامل سه قله می باشد، بلندترین آن هرم ۱ با ارتفاع ۴۵۸۷ متر و دیگر قلل آن از سمت هرم ۱ ، به ترتیب هرم ۲ و هرم ۳ نامیده می شوند.

کسری: سومین قله مرتفع ساوالان کسری یا آقام داغ با ارتفاع  ۴۵۷۷ متر می باشد.

تصویر گرفته شده زیر، از سمت مشکین شهر می باشد و از سمت چپ به ترتیب قلل سلطان ، هرم داغ و کسری قرار گرفته اند.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

دریاچۀ سبلان:

در دهانه آتشفشانی آن دریاچه بیضی شکلی به اقطار تقریبی ۱۴۰ و ۸۰ متر قرار دارد که عمق آن در کناره ها بسیار کم و در وسط نامعلوم ( نقل شده ، حدود ۴۰ متر )  است.

آب دریاچه ۲۵ متر پایین تر از لبه های مخروط آتشفشانی است و در ردیف دریاچه های آتشفشانی محسوب می شود که از لحاظ علم دریاچه شناسی یا لیمنولوژی در جهان بی نظیر است.  آب آن به استثنای اواسط تیر ماه تا اوایل شهریور ماه در تمام فصول سال یخ بسته و منجمد است و درجه حرارت آن از درجه حرارت محیط تبعیت می کند. کف این دریاچه از بازالت آنوزیت و تراکیت تشکیل شده و آب آن تنها از طریق ریزش برف و ذوب آن تأمین می شود. آب آن آبی مایل به سبز و زلال است که از نظر شیمیایی جزء آبهای سولفاته کلسیک و سدیک بسیار سبک و غنی از سیلیس است و موجود آبزی در آن مشاهده نمی شود. این دریاچۀ قله ای یکی از زیباترین و منحصر به فردترین دریاچه های کوهستانی است که همه ساله علاقمندان زیادی برای دیدار از آن به سوی قله سلطان سبلان روانه می شوند.مشهور است که قبر زرتشت پیامبر در کنار این دریاچه و زیر یکی از تخته سنگ ها قرار دارد.

ثبت در فهرست آثار طبیعی ملی:

قله سبلان به شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده و سند مالیکت آن از ارتفاع بالای سه هزار و ۶۰۰ متری قله سبلان به وسعت شش هزار و ۲۰۰ هکتار به نام سازمان حفاظت محیط زیست صادر شده‌ است.

آبگرم شابیل:

این چشمه در ۲۷ کیلومتری لاهرود و در چند کیلومتری آبگرم قوتورسوئی و در پای تپه ای واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه  ۴۸ تا ۴۹ درجه سانتی گراد است. ظاهر آب زلال، کمی ترش مزه، بی رنگ و نیز کمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید کربنیک، از آب آن برای درمان بیماری های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمر درد) استفاده می شود.

 توجه: مجتمع آب درمانی شابیل در دو طبقه شامل بخش های مجزای زنانه و مردانه و هرکدام مجهز به استخر، سالن دوش، رستوران، سوئیت، سونا و جکوزی احداث گردیده و آماده بهره برداری است.

نام آبادیها و روستاهای اطراف:

فخرآباد ، وله زیر ، موبل

نام نزدیکترین شهر یا شهرها :

دامنه های این کوهستان در بخش مرکزی از چهارسو به شهرستان های مشکین شهر و اهر در شمال ، تبریز در مغرب ، سراب درجنوب  و  اردبیل در شرق مشرف می باشد.

نوع پوشش گیاهی منطقه :

فصل بهار آغاز رویش گیاهان مرتعی بوده که با ذوب شدن تدریجی برفهای زمستانی شروع می شود و در این مرحله مراتع را  ژئوفیت های گلدار می پوشاند، مراتع سبلان  هفت گونه اصلی دارد که پنج گونه از آنها به تیره لاله و یک گونه، به تیره آلاله  و گونه دیگر به تیره زنبق تعلق دارد.

جانوران منطقه :  

گونه های مهم حیات وحش این منطقه عبارتند از: خرس قهوه ای، کل و بز (پازن)، انواع سمور، گرگ، روباه، راسو، گراز، شغال، خرگوش، عقاب طلایی، طرلان، قرقی، انواع سهره، جغد،زنبور خوار، هدهد، انواع چلچله، انواع چکاوک، پرستو، کبک دری، باد خورک، انواع کلاغ و

د_ تسهیلات و امکانات خدماتی منطقه :

سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است که با توجه به موقعیت این منطقه و همچنین بدلیل برف گیر بودن در فصل زمستان و احتمال گرفتار شدن مسافران و گردشگران ، می بایست امکانات رفاهی ایجاد گردد.

امکانات اطراف قله در زمان حضور ما:  

۱) غذا های کنسروی و بیسکویت را میوان از فروشگاه پناهگاه ، تهیه نمود.

۲) کنار پناهگاه ،آب لوله کشی شدۀ آشامیدنی  موجود است.

۳) شب مانی هم می تواند در پناهگاه صورت گیرد و هم در چادر. پناهگاه اصلی حدود ۶۰ نفر گنجایش دارد. چند اتاق هم کنار پناهگاه می باشد که خانوادگی اجاره داده می شود.

۴) پناهگاه مجهز به برق در یک بازه زمانی در اول شب میباشد.

۵) دستشویی زنانه و مردانه با لوله کشی آب در آن ، در نزدیک پناهگاه موجود است .

۶) چادرهای هلال احمر کنار پناهگاه مستقر هستند و تا پناهگاه هم ، جاده خاکی با رفت و آمد لندرورها برای جابجایی کوهنوردان و وسایلشان فراهم است.

۷) آنتن دهی موبایل ، در کنار پناهگاه و بیشتر مسیر صعود، امکان پذیر است .

۸) مسیر پاکوب از پناهگاه تا قله پرچمگذاری شده است تا در صورت بروز مه ، کوهنوردان ، مسیر حرکت را گم نکنند ( توجه: در اکثر مواقع از ساعت ۱۳ به بعد مه غلیظی قله و اطراف آنرا می گیرد) .

  زبان ، نوع لهجه و گویش اهالی منطقه :  

ترکی ، فارسی

دین،عقاید مذهبی و فرهنگی اهالی : 

اسلام ، شیعه

ه – زمانبندی برنامه :

برنامه ۳ روزه و از روز سه شنبه ۱۹/۰۶/۹۲ ساعت ۲۱:۰۰  شروع  و تا  روز جمعه مورخ ۲۲/۰۶/۹۲ ساعت ۱۲:۴۵ ادامه داشت.

طول مسیر از شابیل تا پناهگاه :  ۶٫۴ کیلومتر

طول مسیراز پناهگاه تا قله :  ۴٫۲ کیلومتر

زمان صعود از شابیل تا پناهگاه : مسیر پیاده از شابیل تا پناهگاه با کوله پشتی های سنگین حدود ۴ تا ۵:۳۰ ساعت کوهپیمایی نیاز دارد.

زمان طی مسافت از شابیل تا پناهگاه توسط لندرور  :  ۳۰ الی ۴۵ دقیقه

زمان صعود از پناهگاه تا قله : برای یک گروه ،  با توانایی متوسط از پناهگاه تا قله حدود ۵ ساعت صعود در پیش خواهید داشت.

توجه: این زمان بندی ها کاملا نسبی بوده و فقط به جهت یک مبنای اولیه اینجا آورده شده است.

  و – شرح اجرای برنامه :

شرح گزارش :

ساعت ۲۱ شب سه شنبه مورخ ۱۹/۰۶/۹۲  از اصفهان به قصد صعود قله سبلان حرکت کردیم و پس از عبور از شهرهای مورچه خورت ، وزوان ، میمه در ساعت ۲۳:۳۰  به مسجد الرضا در ورودی شهر دلیجان برای ادای نماز مغرب و عشاء توقف کردیم. بعد از ادای نماز، حرکتمان را به مقصد قزوین ادامه دادیم، شاممان را در داخل اتوبوس خورده و خوابیدیم. ساعت ۴:۳۰ صبح روز چهارشنبه به قزوین رسیده و حرکتمان را به سمت زنجان ادامه دادیم و در ساعت ۵:۳۰ در مسجد خرم دره برای ادای نماز صبح توقف کردیم. برای سرعت بخشیدن به اجرای برنامه ، صبحانه را در داخل اتوبوس صرف کردیم. مسیر را ادامه داده و در ساعت ۷:۰۰ به زنجان و ساعت ۹:۴۵ به سه راهی خلخال- اردبیل و در ساعت ۱۱:۰۰ به اردبیل رسیدیم . حرکتمان را به سمت مشکین شهر ادامه دادیم و بعد از عبور از لاهرود ( ساعت ۱۲:۵۰ ) به مشکین شهر (ساعت۱۴) رسیدیم. در حدود ساعت ۱۵  به شابیل و پارکینگ آبگرم آن، در ارتفاع ۲۶۶۵ متری رسیدیم. 

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

 با توجه به محدودیت زمانی و نیازمندی های اجرای مناسب برنامه ، متناسب با افراد شرکت کننده، برنامه این بود که با خودرو  به پناهگاه منتقل شویم . بنابراین بلافاصله با کرایه سه خودرو لندرور که هر کدام ۶ نفر را سوار می کنند، بارها را تقسیم کرده و بر سقف لندرور  بسته و سوار شده و راهی جاده خاکی ناهموار به سمت پناهگاه شدیم. این جاده تا پناهگاه ۱۰ کیلومتر بوده و لندرورهای محلی آنرا با سرعت زیاد، در مدت ۴۵ دقیقه طی میکنند. در ساعت ۱۶:۰۰ با رسیدن به پناهگاه، متوجه می شویم که هنوز خیلی شلوغ نشده است و پیشبینی می کردیم که تا شب، سیل انبوه کوهنوردان و غیر کوهنوردان، به این مکان جاری شوند. پناهگاه در ارتفاع ۳۷۰۰ متر واقع شده است و شامل سرویس بهداشتی و لوله آب و بوفه و اتاقهایی جهت اقامت می باشد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

در ادامه ، گروه فرصتی داشت که خود را برای صعود تا ۴۰۰۰ متر به قصد همهوایی آماده کرده و نیز سرپرست و راهنما از میزان آمادگی افراد شناخت حاصل کنند.

با سرعت کولۀ سبک آماده کرده و وسایل اضافه را کنار اتاقی که در اختیارمان قرار گرفت ، گذاشته و در ساعت ۱۶:۳۰ راهی صعود تا  ارتفاع حدود ۴۰۰۰ متری به قصد همهوایی شدیم.هوا مه آلود و تقریباً تاریک شده بود که در حدود ساعت ۱۸:۳۰ به پناهگاه برگشتیم ، یواش یواش گروههای زیادی به پناهگاه آمدند ، تقریبا پناهگاه شلوغ شده بود ،گروههای مختلف از سراسر ایران که البته غالب آنها ترک زبان بودند، حضور داشتند. ما راهی اتاقِ در اختیار شدیم. مشغول پخت و پز شده و شاممان را خورده و برای ادای نماز آماده شدیم. هوا سرد بود و کمی باد میوزید اما آسمان صاف و پر ستاره بود . نمازمان را خوانده و مشغول صحبت شدیم. عده ای که تازه به پناهگاه رسیده بودند با برپایی چادر در نزدیک پناهگاه مشغول استراحت شدند که انتخابی است حرفه ای جهت بدور ماندن از خُرناس کشان و البته به استقبال خرس رفتن!

با توجه به ساعت بیدارباشِ فردا صبح ،که بایستی ۴:۳۰ صبح بیدار می شدیم، مدتی بعد از خاموشی موتور برق پناهگاه ، ساعت حدود ۲۲:۰۰ برای خوابیدن آماده شده و خوابیدیم.

ساعت ۴:۳۰ صبح بیدارباش گروه بود. همگی به تناوب بیدار شدند و کوله های سبک را برای صعود قله، آماده کردیم. با توجه به تجربه صعود روز قبل و نامناسب بودن لباس دو نفر از دوستانمان ، آنها را با وجودی که دوست داشتیم همراهمان باشند، در پناهگاه باقی گذاشتیم و در ساعت ۴:۵۰ صبح از پناهگاه خارج شده و پس از نرمش ، با گروه ۱۲ نفره ، راهی صعودِ قله شدیم. گروه های دیگر نیز آمادۀ حرکت میشدند . هوا تاریک و مه آلود بود و شبنم روی وسایلمان می نشست. با کمک چراغ پیشانی، راه پاکوب را دنبال و به مرور ارتفاع گرفتیم. در بین راه قبل از طلوع آفتاب نمازمان را خوانده و مجدداً به راهمان ادامه دادیم، تا اینکه هوا کم کم روشن شد و از مه بیرون می آمدیم. طلوع آفتاب در حال نمایان شدن از پشت ابرها بود ، منظره ای زیبا از طبیعت ، انسان را ناخودآگاه به تحسین طبیعت وادار میکرد، خدایا ما بنده ناچیز تو و قدرت تو نامحدود….

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

شیب ابتدای مسیر ، زیاد بوده و به مرور در ارتفاع ۴۴۰۰ متر شیب کمتر می شد. در بین مسیر استراحت کوتاهی کرده و صبحانۀ سبک و یا تنقلات خود را میخوریم و بعد از استراحت کوتاهی با کم کردن لباسهای گرممان به راه خود ادامه میدهیم. در ارتفاع ۴۵۷۵ متری آخرین شیب تند آغاز می شود که اطراف آن یخچالهای کوچک سبلان واقع می باشند. مسیر از روی گرده و یال می باشد و نباید به سمت یخچالها و دره های اطراف منحرف شد. هوایِ دلچسب و زیبایی بود. رقابت صعود بین ابرها و کوهنوردها… گاهی ابرها و مه ما را فرا می گرفت و گاهی در پایینـــدست ما واقع می شد.

کوههای اطراف ، مدام در جدال با ابرها بودند و نماهای چشم نوازی را پدید آورده بودند. گویی ابرها نیز برای صعود فردایشان ، نیاز به همهوایی داشتند!  هر از گاهی شمارشهای خاطره انگیز نیز صورت می گرفت ؛ بشمار یک…دو…سه…دوازده تمام!  این شیب تند را نیز به آرامی پشت سر نهادیم تا به سنگ محراب در ارتفاع ۴۷۵۰ متری رسیدیم. این سنگ یک دیواره ۱۸ متری بوده که برای سنگنوردی هم مناسب می باشد. از اینجا تا قله شیب ملایم بوده و راهِ کوتاهی باقی مانده است. علی رغم خستگی، با روحیه بالا ادامه مسیر دادیم و از یک یخچال کم شیب که شبیه یخچال عروسکــهای دماوند بود، عبور کردیم.

به قله نزدیک شده بودیم ، راهنمای گروه و سرپرست ، افرادی که برای بار اول برای صعود این قله حضور داشتند را در جلوی صف قرار داد و همگی به سمت قله حرکت میکردیم و ناگهان قله سبلان (دریاچۀ قله) در ساعت ۱۰:۳۵ در دیدرس ما قرار گرفت.

چشم انداز زیبای قله به همراه دریاچه قله ( با رنگ آبی مایل به سبز) خستگی صعود را از تن ها به در کرد. پس از گفتن تبریک و خسته نباشید به یکدیگر ، سرود قله را خوانده و بار دیگر خداوند متعال را شکر کردیم که توانایی انجام این کار را به ما داده تا در چنین منطقۀ زیبایی حضور پیدا کنیم. سپس پرچم کوهنوردان این شرکت برفراز قله سلطان به اهتزاز در آمد و عکس دسته جمعی گرفتیم.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

این صعود موفقیت آمیز را به تمام همکاران عزیز، کوهنوردان شرکت کننده در این برنامه و کارخانه بزرگ پلی اکریل که حمایت های همه جانبۀ خود را از ما دریغ نکردند تبریک می گویم و برای این کوهنوردان عزیز آرزوی موفقیت می کنم و به امید آینده هایی بهتر، که این پرچم را بر فراز قله های بلندتر و بلندتر افراشته ببینیم.

پس از استراحت و صرف نهاری سبک و تنقلات ، در ساعت ۱۱:۳۵ با قله ، وداع و به سمت پناهگاه حرکت کردیم. هوا کم کم مه آلود میشد ، گویی ابرها هم پشت سر ما قله را صعود کردند . مسیر فرود بسیار گمراه کننده بوده و حتی کسانی که ده ها بار ،  آن مسیر را رفته باشند، در هوای خراب احتمال انحراف به سمت یخچالها یا دره های دیگر وجود دارد. مسیر مناسب، از روی یال و با پی گرفتن پرچمهای علامت ، می باشد.

در یک صف و به سرعت به سمت پناهگاه فرود کردیم و سرانجام در ساعت ۱۵:۱۵ به پناهگاه رسیدیم. پس از استراحتی کوتاه و ادای نماز ، وسایلمان را برای فرود به شابیل توسط خودرو (لندرور) آماده کردیم . در این حین برخی فرصت را غنیمت شمرده و گواهی صعود قله گرفتند. شور و شعفِ خاصی را در ته چهرۀ همگی می دیدیم. احساسی که سعی می کردند آنرا مخفی کنند، ولی درود بر آنها؛ واقعا تلاش و مقاومت بسیار خوبی در صعود و فرود قله داشتند و لایق هرگونه پاداشی بودند. کوله ها را بسته و با کرایه سه لندرور ،در ساعت ۱۶:۰۰ به سمت شابیل حرکت کردیم . در ساعت ۱۶:۴۰ به پارکینگ شابیل و به محل پارک اتوبوس مان رسیدیم و همراه همنوردان به سمت آبگرم شابیل حرکت و از آب گرم آنجا هم، بهره مند شدیم . با برگشت تمام گروه به اتوبوس ، در ساعت ۱۹:۰۰ به سمت لاهرود حرکت کرده و در ساعت ۲۰:۰۰  به لاهرود رسیدیم . برای صرف شام و ادای نماز مغرب و عشاء در لاهرود توقف کرده و بعد از صرف شام و ادای نماز در مسجد لاهرود ، به سمت فخرآباد و بعد، اردبیل حرکت کردیم . در ساعت ۲۱:۱۰ به اردبیل رسیدیم و حرکت خود را به مقصد اصفهان ادامه دادیم. شب را در اتوبوس خوابیده و در ساعت ۵:۵۵ صبح روز جمعه ۲۲/۰۶/۹۲ در یک رستوران بین راهی ، برای ادای نماز ، توقف کردیم. هوا سرد بود ، نمازمان را خوانده و حرکتمان را به سمت دلیجان ادامه دادیم. ساعت ۹:۰۰ در پارک دلیجان برای صرف صبحانه توقف کرده و پس از صرف صبحانه در ساعت ۹:۳۰ به سمت اصفهان حرکت کردیم و سرانجام در ساعت ۱۲:۴۰ روز جمعه ۲۲/۰۶/۹۲  این برنامه و صعود به یاد ماندنی را به پایانرساندیم.  در پایان، از همراهی صمیمانه همه همـنوردان ، تشکر مینمایم.

اینم عکساش:

 پارگینگ و ساختمان آبگرم شابیل :

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی) 

صعود برای همهوایی :

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

حرکت از پاکوب ، به سمت قله:

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

 سگی وفادار که کوهنوردان را حتی تا قله همراهی میکرد:

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

سنگ محراب :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

عبور از یخچال :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

قله سبلان و دریاچه :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

برگشت از قله :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

ز – کروکی مسیر و وضعیت منطقه :

 رفت : اصفهان ،  دلیجان ، سلفچگان ، بوئین زهرا ، قزوین ، اردبیل ، مشکین شهر  ، لاهرود ، شابیل ، قله

برگشت: بلعکس مسیر رفت، برگشتیم .

توجه:

به طور کلی سه مسیر اصلی برای صعود به این قله وجود دارد :

الف) مسیر صعود از جبهه شمال شرقی: آبگرم شابیل

ب) مسیر صعود از جبهه جنوبی: پیست اسکی آلوارس

پ) مسیر صعود از جبهه غربی: برای صعود از این مسیر نیز می توان از شابیل شروع به حرکت نمود و پس از عبور از چادرهای عشایر خاوندی، از سمت غرب قله یاپراق، از روی یال و با استفاده از مسیر پاکوب به جانپناه غربی در ارتفاع ۴۲۰۰ متر رسید.

مسیر حرکت از  بوئین زهرا  به سمت مشکین شهر و شابیل :

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

مسیر حرکت از  اردبیل به سمت مشکین شهر و شابیل :

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

مسیر حرکت از شابیل به سمت پناهگاه و قله :

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

نقشۀ میزان شیب و ارتفاع مسیر تا قله :

 ارتفاع شهر اردبیل از سطح دریا ۱۳۴۵ متر است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

نقشه ماهواره ای :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

نقشه منطقه مورد نظر و اطراف آن :

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

تعداد نفرات شرکت کننده :  ۱۴ نفر

 gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - برنامه سفر برای صعود به قله سبلان(کوهنوردان اصفهانی)

 

اسامی نفرات شرکت کننده :  

آقایان : محمدرضا خسرویان ،اکبر پژوهان ، حمیدرضا احسنی ، عباس نادری ، علیرضا بهرادپور ، رسولقاسمی ، حسن احمدپور ، عباسعلی نصر ، رامین ایرانی زاده ، محمدمهدی سالک ، رسول اصغری ، محمد جودکی ، مسعود پورناصر .

خانمها : شهرزاد حقیقی .

ی – تذکرات و نکات سودمند برنامه :

 وسایل شخصی مورد نیاز مهم :

کوله سه روزه ، کفش و دنپایی(صندل) و لباس مناسب کوهپیمائی ، کیسه خواب مناسب ، باتوم ، زیرانداز ، قمقمه آب ۲ لیتر ، لباس گرم و بارانی ( پانچو) ، غذا برای سه روز ( و غذای اضافه ) ، وسایل ضد آفتاب ، چراغ قوه یا هدلایت ، کلیه وسایل شخصی مورد نیاز ، ظروف مورد نیاز ، میوه و تنقلات و …

توجه: در صورت تمایل به استفاده از آبگرم های منطقه ، وسایل لازم را همراه داشته باشید.

وسایل گروهی مورد نیاز :

چادر ،  پیک نیک ، قوری و کتری ، جعبه کمکهای اولیه  و همچنین با توجه به تغییر ناگهانی وضعیت جوی هوا و مه آلود شدن مسیر قله ، وجود  GPS الزامی بنظر میرسد.

چند نکته قابل توجه در صعود این قله که لازم است به آن ها اشاره شود:

 • در زمستان منطقه بسیار برفگیر و سرد می باشد و برای صعود کفش دوپوش، کلنگ و سایر تجهیزات کامل زمستانی لازم است.
 • با توجه به هوای متغیر سبلان، داشتن مسیر صحیح در جی پی اس و آگاهی به منطقه یا استفاده از راهنمای محلی، توصیه می گردد.
 • در فصل تابستان و آخر هفته ها، صعودهای بیشماری در مسیر شمال شرقی صورت می گیرد و بایستی تدارک اقامت را از قبل انجام داده و یا چادر همراه ببرید.
 • وجود نقاب های برفی بر لبه یال های آن در زمانی که منطقه پوشیده از برف است.
 • حتی در وسط تابستان نیز بایستی لباس مناسب سرما و بارش به همراه داشته باشید.
 • حجم سنگین برف و بهمن های سهمگین در اطراف مسیر صعود به قله ، در فصول پر برف و داشتن ارتفاع بالا از نکات قابل توجهی است که باید هنگام صعود به این قله مد نظر قرار گیرد.
 • جهت اجرای کامل این برنامه بیشتر از یک روز ایده آل است و اجرای یک روزه برنامه نیازمند آمادگی جسمانی افراد شرکت کننده می باشد.
 • در برنامه ریزیها باید به این نکته توجه داشت که زمان صعود (بعلت شیب زیاد و سربالایی بودن ) بیشتر از زمان فرود ( بعلت سرازیر بودن و همچنین کسب تجربه طی مسیر صعود ) میباشد.
 • در صورت مه آلود بودن منطقه احتمال تغییر مسیر بسیار زیاد است که باید با رعایت نکات فنی به ادامه کار پرداخت.
 • بوفه پناهگاه، دارای خوراکی های مختلف و آب معدنی برای فروش بوده و نیازی به حمل آن از پایین وجود ندارد. البته آب لوله پناهگاه از یخچال سرچشمه می گیرد و چندان برای آشامیدن مناسب نیست مگر در صورت لزوم. در بین راه قله نیز آب وجود ندارد.
 • سرویس بهداشتی پناهگاه نسبتا مناسب بوده و دارای آب لوله کشی شده می باشد.
 • سبلان کوهی اسطوره ای است و لازم است که به اعتقادات و باورهای مختلفی که صعودکنندگان مختلف آن دارند، احترام گذاشته شود.
 • با توجه به ارتفاع بالای پناهگاه (۳۷۰۰ متر) و ارتفاع بالای قله ،همهوایی روز قبل صعود ، مهم بوده و توصیه می گردد.
 • هماهنگی و همکاری فرد فرد اعضای محترم با سرپرست برنامه قابل تحسین است.