امامزاده سید جعفر(ع) – انار

آرامگاه مطهر امامزاده سید جعفر بن موسی کاظم (ع) در شمال خاوری روستای انار از توابع بخش مشگین شرقی واقع شده است. در سال های پیش از ۱۳۰۰ هجری شمسی این مکان مقدس عبارت بود از یک قبر مطهر که بر روی آن اتاقکی گلی بنا کرده بودند تا این که یکی از ریش سفیدان متنفذ روستای انار به نام حاج کامران باغ های هم جوار این بنا را که متعلق به خودش بوده، بر آن افزوده و این اتاقک کوچک گلی را به بنایی زیبا که بر روی آن گنبدی زیبا است، تبدیل نمود و چندین سال بعد سقف آن را که با چوب و تخته ساخته شده بود، بازسازی نموده و بنای کنونی را ایجاد کرد.

در بالای محراب امامزاده تاسیس بنای فعلی را سال ۱۳۰۰ شمسی نوشته اند. در حال حاضر امامزاده سید جعفر (ع) در وسط یک باغ سرسبز وسیع و زیبایی قرار گرفته است. این امام زاده مسجدی بزرگ دارد که دارای سه درب است.

قبر شریف امامزاده سید جعفر (ع) در ضلع جنوب خاوری مسجد قرار گرفته که در بالای آن بر سقف مسجد گنبدی بزرگ بنا شده است. تا سال ۱۳۷۶ صندوقچه ای چوبی بر روی قبر قرار داشت اما از آن سال به بعد از بابت نذورات امام زاده، ضریح مشبک آلومینیومی تهیه شده و بر روی قبر سید بزرگوار قرار داده اند و روی خود قبر نیز پارچه ای سبز رنگ پهن کرده اند. در مدخل صحن امام زاده زیارت نامه ای نصب شده است که هر زیارت کننده طبق آداب زیارت ابتدا این زیارت نامه را می خواند آن گاه وارد حرم می شود.

امامزاده جعفر فرزند بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) است که در انتهاى قرن سوّم هجرى در این منطقه به شهادت رسیده است.
بقعه این امامزاده در شمال شرقى روستاى اُنار از توابع شهرستان مشکین شهر، در انتهاى یکى از کوچه‏ هاى بن بست روستا در دل باغ سرسبز و مصفایى قرار دارد و چشم انداز آن فوق‏العاده زیبا و دیدنى است. ساختمان بقعه در گذشته تنها یک قبر و اتاقکى گلى بوده است تا این‏که در سال ۱۳۰۰ هـ . ش اهالى محل و ریش سفیدان آن با مساعدت حاج کامران که باغ‏هاى مجاور مرقد را به امامزاده اهداء نمود، بناى کنونى را ساخته ‏اند.
بناى کنونى شامل گنبد، مسجد، حرم و محراب و صحن است.
قبر امامزاده در ضلع جنوب شرقى مسجد قرار گرفته و در بالاى آن بر سقف مسجد گنبدى بنا شده است. این گنبد که به شکل کلاه‏خودى و به قطر شش و ارتفاع قریب به نُه متر می‌باشد، با آجر تزیین شده است. ورودى اصلى بنا در جنوب قرار دارد. در شرق بنا دو پنجره و یک ورودى و سه نورگیر تعبیه شده و در شمال بقعه نیز دو در و دو نورگیر و دو دریچه ایجاد شده است.
تا سال ۱۳۷۶ هـ . ش صندوقچه‏اى چوبى بر روى قبر قرار داشت اما از آن سال به بعد، ضریح مشبّک آلومینیومى نصب گردیده و بر روى قبر نیز پارچه سبز نهاده شد. در بالاى محراب مسجد، سال تأسیس بناى فعلى را سال ۱۳۰۰ شمسى نوشته‏اند.
در ورودى بقعه زیارتنامه‏اى نصب شده که در آن نسب امامزاده چنین آمده است: «السلام علیک یا سیّد جعفر بن موسى الکاظم نوراللَّه مرقده» از دیگر امکانات این بقعه، وضوخانه، کفش‏دارى، شبستان مردانه و در نیم طبقه شبستان مردانه، یک شبستان زنانه احداث شده که داراى پنجره‏هاى چوبى مشبّکى است. نماى داخلى بنا از گچ است که بر روى دیوارهاى آن قوس‏هاى پنج او هفت کار شده است. درهاى قدیمى بسیار زیبایى در داخل بنا قرار دارد.
در مجاورت امامزاده جعفر، قبر سه امامزاده ناشناس دیگر نیز در چند صد مترى قبر امامزاده قرار دارد. ایّام زیارتى این بقعه، ماه‏هاى محرم و رمضان است. این بنا به شماره ۲۰۳۸۲ در تاریخ ۱۳۸۶/۱۰/۱۲ به ثبت آثار ملّی و تاریخى رسیده است.

منبع:سایت جامع امام زادگان