آستان مقدس امامزاده سیدعمادالدین (علیه السلام) ـ رحیم بیگلو سفلی

آستان امامزاده سیدعمادالدین (ع) در محدوده قبرستان مرکزی روستای رحیم بیگلو سفلی در ۲ کیلومتری شهر رضی و در ۸۰ کیلومتری مشگین شهر در پای تپه ای واقع شده است.

شهرت محلی

به امامزاده سیدعمادالدین رحیم بگلو (علیه السلام) معروف می باشد.

زیارت نامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

اطلاعات فیزیکی

آستان امامزاده سیدعمادالدین (علیه السلام) در محدوده قبرستان مرکزی روستای رحیم بیگلوی سفلی در ۲ کیلومتری شهر رضی در پای تپه ای واقع شده است. دیوار سنگی به ارتفاع ۱/۲۰ سانتی متر دور تا دور قبرستان را محصور کرده است. امامزاده سید عمادالدین (علیه السلام) نزد اهالی روستای رحیم بیگلو از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار است. بنای قدیمی تخریب شده است و بنای جدید به همت هیئت امناء و اداره اوقاف و با کمک های مالی مردم در حال بازسازی می باشد. بنای جدید در ابعاد تقریبی ۱۸×۱۲ متر با شالوده بتنی می باشد. امامزاده دارای رقبات وقفی بوده که به صورت اراضی زراعتی می باشد. دو باغ نیز به صورت املاک و مستغلات متعلق به امامزاده است که عواید آنها صرف هزینه های ضروری امام زهده می گردد.

آدرس

استان اردبیل ـ شهرستان مشکین شهر ـ بخش ارشق ـ شهر رضی ـ دهستان ارشق مرکزی ـ روستای رحیم بیگلوی سفلی

منبع:سایت جامع امام زادگان