آستان مقدس امامزاده سیدابراهیم خراسانی (علیه السلام) ـ لاهرود

در کتاب «مجدی» و عمده المطالب اشاره شده است که حضرت امام موسی الکاظم (علیه السلام) شصت پسر داشته است که حضرت سید ابراهیم (علیه السلام) نیز جزو اولاد آن حضرت آمده است.

ازجمله امامزادگان بزرگواری که در استان اردبیل شرف حضوردارندامامزاده جلیل القدر حضرت سید ابراهیم بن موسی الکاظم (علیه السلام) می باشد. به لحاظ اینکه ازخراسان به منطقه تشرف یافته اند به سید ابراهیم خراسانی مشهور و ملقب شده اند به جهت وجود مشکلات و ستمکاری در زمان خلافت بنی عباس که بر امامزادگان بخصوص اولاد امام موسی کاظم (علیه السلام) روا می داشتند. امامزادگان و سادات ناگزیر به منطقه ایران و خراسان به لحاظ وجود امام هشتم علی بن موسی الرضا (علیه السلام) روانه شدند و مهاجرت نمودند. اوج مهاجرت در سال ۲۰۲ هجری بوده که در این سالهاحدود ۴۵۰ نفرازامام زادگان و فرزندان امام موسی کاظم (علیه السلام) به ایران و مشهد مقدس مهاجرت تا درجوار حضرت امام رضا(علیه السلام) حضور داشته باشند، از جمله این امامزادگان و فرزندان مهاجر، حضرت سید ابراهیم (علیه السلام) بوده است. مهاجرت اولیه امامزاده بزرگواربه منطقه خراسان بوده که مدتی ساکن شده اند که پس از شهادت امام هشتم (علیه السلام) حاکم وقت خراسان مأمون عرصه را بر سادات و اولاد امام موسی الکاظم (علیه السلام) تنگ نمودند و باعث آزار و اذیت و بعضاً حبس آنان گردیده است که سادات بالاحباراز خراسان خارج و در مناطق صعب العبور و دوردست مسکن گزیده اند. برابر گزارشات و کتب تاریخی امامزاده کریم و بزرگواردر مناطق بسیاری ساکن بوده که ازجمله در منطقه گیلان مدت مدیدی ساکن شده و حتی امام جماعت نیز بوده اند و بعد ازاقامت در گیلان به منطفه آذربایجان تشرف نموده اند و احتمال زیادی می رود که در منطقه جنوب آذربایجان و منطقه وراوین مسکن نموده و آخرین محل اقامت و سکونت امام زاده در منطقه لاهرود بوده و آرامگاه امامزاده بزرگواراکنون پذیرای زائرین بسیاری از اقصی نقاط کشوراست از نکات مهم امامزاده جلیل القدرعلاوه بر مقام قدسی و تقوا مقام علمی و فرهنگی آن بزرگوارمی باشد و همچنین امامزاده بزرگواردارای کرامات نیز بوده است و مورد اکرام و احترام جمیع علماء و بزرگان منطقه بوده وهر یک از محققین و علماء ازامامزاده کریم به اکرام و احترام یاد کرده اند. به روایت قدما سید بزرگواراز میانسالی درلاهرود رحل اقامت گزیده اند و دو نفرازاولاد امام زاده در تبریزساکن ومدفون شده اند که آنان نیز مورد احترام مردم هستند. .

امامزاده سید ابراهیم (علیه السلام) به طور مضاعفی مورد احترام اهالی منطقه می باشد از قدما و پیشینیان نقل شده است که آن حضرت قدرت احضار حیوانات و طیور (بز کوهی و کبک) داشته است به طوری که در ایام سرد سال بعضی ازحیوانات از فرط سرما و گرسنگی به خانه آن حضرت پناه می برده اند و آن حضرت در بین آنان غذا توزیع می کردند و همچنین دست مبارک خویش را بر پیشانی بیماران می کشیده اند و از خداوند شفای آنان را طلب می نمودند و بیمار شفا می یافت.

شهرت محلی

به امامزاده سیدابراهیم لاهرودی (علیه السلام) معروف می باشد.

زیارت نامه

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آن کس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

کرامات امامزاده سید ابراهیم خراسانی (ع) لاهرود

سید کریم و جلیل ابراهیم بن موسی کاظم (ع) ملقب به امامزاده سید ابراهیم خراسانی صاحب کرامات کثیره بود ودر السنه و افواه مشهور است که حضرت سید ابراهیم (ع) روزی در خانه اش نشسته بود و زوجه اش هاجر را خطاب و می فرماید بساط سفره را بر چین که میل تناول طعام کباب گوسفند نموده ام .پس زوجه اش به غضب آمد وگفت که تهیه یک رأس گوسفند چقدر هزینه دارد؟ پس آن بزرگوار متعرض او نگشت و فرمود که خداوند کریم وبزرگوار است و از الطافش ما را بی بهره نمی گذارد . پس از گذشت ساعتی قلیل گوسفند فربه ای از رمّه عظیمی گوسفندان خارج و بی اختیار روانه خانه آن حضرت میشود . تلاش و مساعی کثیر صاحبش در باز گرداندن آن منتج به نتیجه نمی شود .پس آن مرد گوسفند را هدیه آن حضرت می نماید .

 

کرامات دیگری که در السنه وافواه اشتهار دارد اینکه در یکی از ایام سرد زمستان حضرت سید ابراهیم (ع) در خانه اش نشسته وخطاب به زوجه اش هاجر از فواید طیور وکبک و مهیای طعام لذیذ آن سخن می گوید پس از اندک قلیلی چندین کبک وطیور سر زده وارد خانه آن بزرگوار می شوند.

 

این حکایت در السنه علما در غایت اشتهار است که در سالهای قحطی وگرانی حضرت سید ابراهیم (ع) مال خود را بر فقرا قسمت می نمود ودر نزد خود به قدر سهم یکی از فقرا می گذاشت .ودر بعضی از سالها چنان اتفاق افتاد که همین عمل را کرد پس زوجه اش هاجر به غضب آمد و گفت که مال ما را به فقرا انفاق می نمایی و اولاد خود را گرسنه می گذاری ؟ پس آن بزرگوار متعرض او نگشت و به مسجد محل برای اعتکاف رفت . چون روز دوم بر گشت ، مردی به در خانه اش آمد با چهارپایانی که بر پشت ایشان بار بود از گندم خوب صاف شده و از طحین ، یعنی آرد نازک بسیار خوب . پس آن مرد به زوجه حضرت گفت که صاحب خانه در مسجد به اعتکاف اشتغال دارد و این غله و بارها را برای شما فرستاده است . چون حضرت از اعتکاف مراجعت فرمود زوجه اش به او خبر داد که این طعامی را که برای ما فرستادی بسیار طعام نیکویی بود . پس آن بزرگوار خدای را حمد نمود.

 

از جمله کرامات دیگر آن حضرت که از بعضی از اکابر  افاضل مسموع شده است اینکه شخصی به خدمت حضرت سید ابراهیم خراسانی (ع) رسید و گفت چند سال هست که من به درد چشم مبتلا می باشم و هر چه به نزد اطبا تردد می نمایم ودر مقام استعلاج بر می آیم علاج پذیر نیست .سپس دست حضرت را بوسیده وعرض کرد که سبب شرفیاب خدمت شما آن بود که دعائی کرده خدای تعالی مرا شفا کرامت فرماید پس حضرت دست مبارک خویش را بر پیشانی و چشم بیمار کشید و دعا کرد واز خداوند شفای او را طلب نمود . پس آن شخص شفا یافت ودیگر درد چشم ندید .

 

واز کرامت باهر آن بزرگوار این است که حضرت در مجلس نشسته بودند .ناگاه حیوان درند ه ای از شیر خانه شاهی زنجیر خود را گسیخته ورها شد و وارد همان مجلس شد پس حضرت فی الجمله عبای خود را جمع کرد و بر روی آن حیوان درنده انداخت .پس حیوان درنده در آن مجلس طوف نمود و بیرون رفت و کسی را اذیت نکرد.

اطلاعات فیزیکی

مقبره امامزاده سید ابراهیم خراسانی (علیه السلام) در شهر لاهرود در میدان امامزاده و روبروی گلزار شهدای شهر واقع شده است. مردم بومی به وقوع معجزاتی در این امام زاده معتقدند. در سمت جنوبی و شمالی این بنا قبرستان شهر وجود دارد. ورودی اصلی بنا در ضلع شرقی واقع شده که شامل یک پیش ورودی کفش کنی و یک کتابخانه است. بنای اصلی این امامزاده تخریب شده و بنای جدید در محل مورد نظر ساخته شده است. این بنا تقریباً به سبک معماری اسلامی است که دارای یک گنبد با پوشش فلزی و دو مناره می باشد بنا با ۹ پله از سطح زمین بالا تر بنا شده است و داخل بنا پس از عبور از پیشخوان شروع شده و وارد شبستان می گردد. بنای جدید الاحداث برای راحتی زائران دارای امکانات اولیه یک بنای زیارتی می باشد. این مکان به همت هیئت امنا و اداره اوقاف شهرستان احداث شده است. بارگاه مقدس آن حضرت در شهرلاهرود استان اردبیل در ایام محرم و رمضان و روزهای پنجشنبه هرهفته زائرین زیادی دارد و نذورات زیادی می دهند و چه بسا جهت استعانت و شفاعت شبها درآنجا بیتوته نموده و اقدام به توزیع غذای نذری می نمایند درحال حاضرمسجد وبارگاه امامزاده سیدابراهیم (علیه السلام) ازسال ۱۳۷۷با زیربنای ۱۵۰۰مترمربع وبا محدثات ـ مسجد ـ حسینیه خواهران ـ شبستان ـ آشپزخانه ـ زائرسرا ـ کتابخانه ـ دفتر و دو باب مغازه احداث و در خدمت زائرین و مهمانان عزیزمی باشد.

آدرس

استان اردبیل ـ شهرستان مشکین شهر ـ بخش مشکین شهر شرقی ـ شهرلاهرود، میدان امامزاده، روبروی گلزار شهدا

منبع:سایت جامع امام زادگان